Warto zobaczyć

1. MAMERKI  - Kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH - Oberkommando des Heeres).
Mamerki

Kwatera w Mamerkach znajduje się przy drodze Radzieje - Węgorzewo, 18 km na północny wschód od Wilczego Szańca. Położona jest w lesie pomiędzy zachodnim brzegiem Jez. Mamry, a linią kolejową Kętrzyn - Węgorzewo. Północną granicę kwatery stanowi Kanał Mazurski.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:
http://www.mazury.info.pl
http://www.wikipedia.pl


2. KANAŁ MAZURSKI – Jedna z najbardziej tajemniczych budowli na Mazurach.
Kanał Mazurski Kanał miał zapewnić połączenie Wielkich Jezior Mazurskich z Bałtykiem. Przewidywał budowę 10 śluz mających wyrównać różnicę poziomów wód (112 m) pomiędzy jez. Mamry a rzeką Łyną. Całkowita długość Kanału wynosi 51.3 km . Legenda głosi ,że kanałem miały przepływać niemieckie łodzie podwodne - U-Booty.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:
http://www.mazury.info.pl
http://www.wikipedia.pl


3. WĘGORZEWO – leży na początku szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, jednym z najatrakcyjniejszych turystycznie i krajobrazowo regionie Polski. Kojarzy się z letnim wypoczynkiem nad wodą, przyrodą, z żeglowaniem i wędkowaniem. Węgorzewo nazywane było przed wojną "Bramą do Mazur", gdyż stąd żeglarze wyruszają w rejs po szlaku, który przez jeziora i kanały prowadzi aż do Rucianego - Nidy czy Pisza.
Węgorzewo NAJCIEKAWSZE ZABYTKI:
• Późnogotycki kościół św. Piotra i Pawła z lat     1605-1611.
• Zamek krzyżacki z 1398 r., przebudowany w pierwszej połowie XVIII w. w stylu barokowym.
• Ratusz z XIX w. przy ul. Zamkowej, przed wojną budynek Urzędu Finansowego, obecnie siedziba Urzędu Miasta i Gminy

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:
http://www.mazury.info.pl
http://www.wikipedia.pl
http://www.wegorzewo.pl


4. SZTYNORT – to jedno z ciekawszych miejsc, które można odwiedzić na Mazurach. Wieś, właściwie jedno spore założenie pałacowo-folwarczne, leży na malowniczym półwyspie między jeziorami Dargin, Kirsajty i bajkowym Jeziorem Sztynorckim, otoczonym zwartą ścianą lasu. Nad jeziorem znajduje się duża przystań i popularna Wioska Żeglarska T.I.G.A. MARINA Sp. z o.o. (właściciel i administrator portu jachtowego położonego nad Jeziorem Sztynorckim).
Sztynort W Sztynorcie właśnie możemy obejżeć jeden z najciekawszych zabytków w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, a mianowicie barokowy pałac, zamieszkiwany dawniej przez rodzinę Lehndorfów - jeden z najstarszych w Prusach Wschodnich rodów szlacheckich. Pojawili się oni w tym regionie jeszcze w czasach krzyżackich około 1422 roku i bardzo szybko stali się niezwykle zamożnym i wpływowym rodem.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:
http://www.mazury.info.pl
http://www.wikipedia.pl
http://www.www.sztynort.nafali.net


5. GIŻYCKO - zwane stolicą Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, leży na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. W jego granicach znajdują się jeszcze dwa małe jeziora Popówka Mała i Popówka Duża. Giżycko jest największym miastem i jednocześnie głównym ośrodkiem wczasowo-turystycznym Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. W mieście jest 9 portów z ok. 600 miejscami cumowniczymi, kilka plaż i miejsca do wędkowania.
Giżycko
Giżycko
NAJCIEKAWSZE ZABYTKI:
• Twierdza Boyen - (niem. Feste Boyen) - twierdza o kształcie gwiazdy, zbudowana w latach 1844-1856 z rozkazu króla Fryderyka Wilhelma IV.
• Most obrotowy na Kanale Łuczańskim - zbudowany w 1889r. przez firmę Bechelt C.O. Grundberg und Shel z Zielonej Góry. Most został zbudowany żeby zapewnić dogodne połączenie miasta z Twierdzą Boyen.
• Zamek Krzyżacki - wzniesiony przez zakon krzyżacki ok.1341r, położony nad kanałem Łuczańskim łączącym jeziora Niegocin i Kisajno. Siedziba prokuratora zakonnego.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:
http://www.mazury.info.pl/atrakcje/most-gizycko
http://mazury.info.pl/atrakcje/gizycko-zamek
http://www.wikipedia.pl
http://www.gizycko.pl


6. RYN - miasto położone między jeziorami - Ryńskim i Ołów. Około roku 1337 wzniesiono tu zamek krzyżacki, gdzie w latach 1394- 1422 był siedzibą komturii. Wokół zamku kwitła osada targowo-rzemieślnicza. 
Ryn
Ryn
W owych czasach Ryn był jednym z większych i prężniejszych osad w tym regionie. Na mocy pokoju toruńskiego 1466 roku pozostał w państwie Krzyżackim, od 1525 należał do Prus Książęcych. Od tego też roku został siedzibą starostwa. W 1657 roku został spalony przez Tatarów posiłkujących hetmana H. Gosiewskiego.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:
http://www.mazury.info.pl
http://www.wikipedia.pl
http://www.ryn.pl


7. MIKOŁAJKI – miasto to niektórzy nazywają polską stolicą żeglarstwa. Położone w województwie warmińsko-mazurskim, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, nad Jeziorem Mikołajskim. 
Mikołajki Pierwsza wzmianka o Mikołajkach pochodzi z 1444 roku. kiedy to Wielki Mistrz Krzyżacki Konrad von Erlichshausen nadał Wawrzyńcowi Prusowi ziemie położone obok wsi kościelnej Mikołajki. Nazwa pochodzi od patrona kaplicy na wzgórzu - Św. Mikołaja, który według legend był opiekunem żeglarzy.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:
http://www.mazury.info.pl
http://www.wikipedia.pl


8. RUCIANE – NIDA -  Ruciane-Nida to atrakcyjna miejscowość letniskowa położona w województwie warmińsko-mazurskim, 18 km od Mikołajek, w jednym z najbardziej malowniczych zakątków Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, w samym sercu Puszczy Piskiej.
Ruciane-Nida Gmina Ruciane-Nida dysponuje największą w północno-wschodniej Polsce bazą turystyczno-wypoczynkową, istnieje tu wiele ośrodków wypoczynkowych, hoteli, kwater prywatnych oraz pól namiotowych, tak więc każdy znajdzie tu nocleg odpowiedni dla swoich potrzeb.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:
http://www.przewodnik.e-mazury.com.pl
http://www.wikipedia.pl

logo